I Torneo Fischer Random McGestal
Reunión Instrutiva e Recreativa de Artesáns. Rúa San Andrés, 36
Domingo 30 de xaneiro de 2011 | Fotos en Facebook
Informan: Ricardo Vilariño Gestal Escola Técnica Xadrez. A Coruña Web
MF Óscar de Prado Blog | Web
Final:
Crónica
Ricardo Vilariño entrega o premio ao MF Óscar de Prado. Foto: Óscar de PradoDisputouse este domingo o I Torneo de Xadrez Fischer-Random no Círculo de Artesáns organizado pola Escola Técnia de Xadrez e patrocinado pola nova web de Ricardo Vilariño www.mcgestal.com unha web que alberga xadrez, poker, apostas e videoxogos e que facía así a súa presentación en sociedade, foron 7 roldas con partidas de 10 ´ +3" e repartíronse 400 € en premios para os 8 mellores.
A variante Fischer-Random, ou Xadrez 960, consiste en que os peóns se colocan igual e se sortea antes do comezo de cada rolda a posición das demais pezas con 2 regras: o rei debe quedar entre as 2 torres para facer o enroque e que debe ter un alfil de cada cor e logo o único especial é o enroque que segue as normas do xadrez normal e que cando se efectúa as pezas quedan na posición igual que no xadrez tradicional.
Ao torneo acudiron 24 xogadores que tendo en conta que era domingo e que estamos en datas da liga non está mal e sobre todo que moita xente descoñece esta modalidade pero seguro que para vindeiras edicións a participación medrará, dos que participamos para a maioría era a 1a vez que xogabamos a esta variante e se ben había algo de temor ao principio logo a xente foise soltando e dende logo foi moi divertido e animo a xente que participe para futuras edicións eu era a 1a vez que xogaba e o resultado non puido ser mellor: vitoria e pasar unha tarde divertida.Dos xogadores participantes destacar ao GM Dragan Paunovic máximo favorito ao aos ferrolanos MF Tone Pazos, Pablo Año e Walter López, do ETX Jorge Graña e de Arteixo a MF Oscar de Prado e Rashid Navarro pero de cara ao torneo se decidiu que non se utilizaría o Elo para a orde inicial e así xa na 1 a rolda tocou un duelo entre os MF De Prado-Pazos e tiven a sorte de gañar tras ter que entregar unha calidade logo Tone equivocouse e permitiume contraxogo e recuperei o material chegando a un final de damas gañado, na 2 a rolda outra bomba tócame o GM Paunovic eu con negras pero xoguei ben e fun quedando cada vez mellor ata que preto do final entrego unha peza por 2 peóns e iniciativa e Dragan tivo que devolver material para chegar a alfil e 4 peóns contra torre e peón que gañei sen problemas, dende logo un mellor comezo para o meu imposible ao gañar aos 2 Elos máis altos pero sobre todo a Dragan claro favorito, Pazos volveu perder esta vez ante Santi e quedaba con 0 de 2 sen opcións de vitoria.
Pero na 3 a rolda volvía á realidade tras obter clara vantaxe ante Graña un grave erro mestura de relaxación e por xogar rápido custoume unha torre e a partida quedando na cabeza Graña, Año e Walter con 3 puntos, na 4a Borrego gañaba a Walter e Graña a Bornia quedando ambos os dous con 4 puntos, na 5a Borrego gaña a Graña e quédase líder con 5 de 5 seguido por De Prado,tras gañar a Walter que se deixou un peón na xogada 2 porque non vió que non estaba defendido cousas do xogo, Paunovic e o propio Graña con 4 puntos.
A 6 a rolda foi clave para meu e o torneo xogábase Borrego-De Prado e Graña-Paunovic para min só valía a vitoria e Pablo en caso de gañar tería o torneo case gañado aínda que perdese a derradeira contra Paunovic, por sorte para o meu puiden gañar pero foi unha partida onde quedei peor e perdín un peón, logo entreguei outro por ataque e entón chegou o erro de Pablo que me permitiu un golpe táctico que recuperaba material e xa con pouco tempo Pablo entregou unha peza por 2 peóns pasados no flanco de dama pero eu coa miña dama e cabalo fun a polo rei e conseguín dar mate con isto alcanzaba a Pablo e a Paunovic, que gañou a Graña os 3 con 5 puntos pero eu con mellor desempate antes da última e é que comezar xogando contra Pazos e Dragan tiña que valer para algo, na 7 a rolda eu gañei a Angel de Blas que fixo bo torneo e Paunovic gañou a Borrego quedando ambos os dous con 6 puntos pero eu con mellor desempate o que me permitiu gañar o torneo e os 125 € destinados ao 1er premio, GM Paunovic foi 2º, logo con 5 puntos 3º Borrego (perdeu as dúas derradeiras),4º Walter (tras gañar a Graña) e 5º MF Pazos que puido remontar tras as súas 2 derrotas iniciais, completaron os postos premiados 6º Angel de Blas, 7º Rashid Navarro ambos os dous con 4 ,5 e 8º Jorge Graña con 4 (perdeu as 3 últimas).
Na clausura ofrecéronse uns pinchos para recuperar forzas e o organizador Ricardo Vilariño comprometeuse a organizar máis torneos no futuro e contar co patrocinio da web.Óscar de Prado
http://pokeryajedrez.comClasificación Final
Posc. Nome Feder Rtg Loc Ptos. M-Buch. Buch. Progr. 1 DE PRADO, OSCAR 6 29.5 32.5 23.0 2 PAUNOVIC, DRAGAN 6 27.0 29.0 22.0 3 FERNANDEZ BORREGO, PABLO 5 28.0 31.0 25.0 4 LOPEZ, WALTER 5 24.0 24.5 21.0 5 PAZOS, ANTONIO 5 22.5 24.5 15.0 6 DE BLAS, ANGEL 4.5 26.0 28.0 17.5 7 RASHID, NAVARRO 4.5 20.0 22.0 18.0 8 GRAÑA LOIS, JORGE 4 30.0 33.0 22.0 9 DOMINGUEZ, SANTIAGO 4 25.5 28.5 15.0 10 CAMARERO ALBANDOZ, ALFONSO 3.5 25.0 28.0 16.0 11 PEDREIRA, FRAN 3.5 25.0 27.0 14.5 12 BORNIA, BENJAMIN 3.5 22.0 22.5 16.5 13 BUGLIOT, DIEGO 3 22.5 24.5 13.0 14 HIDALGO MERA, BRAIS 3 21.5 22.0 13.0 15 HIDALGO ROMERO, ANTONIO 3 20.5 22.5 9.0 16 HIDALGO MERA, IAGO 3 19.5 20.0 7.0 17 MITCH, IVOTH 3 18.0 18.5 10.0 18 LEAL, PACO 2.5 21.5 23.5 10.5 19 ESTEVEZ DE LA PUENTE, OLIVER 2 23.5 25.5 9.0 20 BLEIFUSS, DIEGO 2 21.0 21.5 8.0 21 BOYD, WILL 1 20.5 22.5 3.0 22 RECUNA ARANDA, MIGUEL 1 9.0 11.5 2.0 23 RECUNA ARANDA, XOAN 1 6.5 8.5 1.0 24 RECUNA CARRASCO, RAFEAL 1 5.5 7.5 3.0Táboa de Torneo:
No Nome Feder Rtg 1 2 3 4 5 6 7 1. BLEIFUSS, DIEGO 13:L 17:W 21:L 6:L 14:L 4:W 20:L 2. BUGLIOT, DIEGO 14:W 16:L 3:L 17:W 19:L 15:W 5:L 3. BORNIA, BENJAMIN 15:D 4:W 2:W 11:L 6:L 5:W 19:L 4. BOYD, WILL 16:L 3:L 17:L 12:L :W 1:L 13:L 5. CAMARERO ALBANDOZ, ALFONSO 17:W 13:W 10:L 21:D 18:L 3:L 2:W 6. DE BLAS, ANGEL 18:L 14:W 20:D 1:W 3:W 21:W 7:L 7. DE PRADO, OSCAR 19:W 18:W 11:L 13:W 16:W 10:W 6:W 8. DOMINGUEZ, SANTIAGO 20:L 19:W 22:W 18:L 13:W 16:L 17:W 9. ESTEVEZ DE LA PUENTE, OLIVER 21:L 23:W 18:L 19:L 15:W 14:L 12:L 10. FERNANDEZ BORREGO, PABLO 22:W 20:W 5:W 16:W 11:W 7:L 18:L 11. GRAÑA LOIS, JORGE 23:W 21:W 7:W 3:W 10:L 18:L 16:L 12. HIDALGO MERA, IAGO 24:L 22:L 19:L 4:W 17:L :W 9:W 13. HIDALGO MERA, BRAIS 1:W 5:L 24:W 7:L 8:L 17:L 4:W 14. HIDALGO ROMERO, ANTONIO 2:L 6:L 23:L :W 1:W 9:W 21:L 15. LEAL, PACO 3:D 24:W 16:L 20:L 9:L 2:L :W 16. LOPEZ, WALTER 4:W 2:W 15:W 10:L 7:L 8:W 11:W 17. MITCH, IVOTH 5:L 1:L 4:W 2:L 12:W 13:W 8:L 18. PAUNOVIC, DRAGAN 6:W 7:L 9:W 8:W 5:W 11:W 10:W 19. PAZOS, ANTONIO 7:L 8:L 12:W 9:W 2:W 20:W 3:W 20. PEDREIRA, FRAN 8:W 10:L 6:D 15:W 21:L 19:L 1:W 21. RASHID, NAVARRO 9:W 11:L 1:W 5:D 20:W 6:L 14:W 22. RECUNA ARANDA, MIGUEL 10:L 12:W 8:L : : : : 23. RECUNA ARANDA, XOAN 11:L 9:L 14:W : : : : 24. RECUNA CARRASCO, RAFEAL 12:W 15:L 13:L : : : :Bases:
1. Lugar de Xogo e Data:
O lugar será na Reunión Instrutiva e Recreativa de Artesáns na rúa San Andrés nº36 - A Coruña e xogarase na tarde do domingo día 30 de xaneiro.
2. Sistema de Xogo:Suízo 8 roldas, (10 min +3 s. /jug.). Emparellamentos por ordenador.
Sortearase por ordenador en cada rolda a posición inicial das pezas.
Desempates: Bucholz medio, Bucholz, Progresivo, Resultado partícular.
Modalidade: Fischer Random Chess (Chess960).
As decisións do árbitro serán inapelables.
3. Horario: 16:00 a 21:30
1ª Rolda: 16:00 a 16:40
2ª Rolda: 16:40 a 17:20
3ª Rolda: 17:20 a 18:00
4ª Rolda: 18:00 a 18:40
5ª Rolda: 18:40 a 19:20
6ª Rolda: 19:20 a 20:00
7ª Rolda: 20:00 a 20:40
8ª Rolda: 20:40 a 21:20
A entrega de premios será ás 21:20, na que todos os participantes estarán convidados a un pequeno refrixerio.
4. Premios
No caso de menos de 50 xogadores:
1º- 125€
2º- 90€
3º- 65€
4º- 45€
5º- 30€
6º- 20€
7º- 15€
8º- 10€
No caso de 50 ou máis xogadores:
1º- 150€
2º- 100€
3º- 75€
4º- 50€
5º- 40€
6º- 30€
7º- 20€
8º- 15€
9º- 10€
10º-10€
5. Inscricións
A inscrición será de 2 €, pagarase antes da primeira rolda co que se prega aos participantes estar polo menos 10 minutos antes do comezo do torneo.
As prazas estarán limitadas a 60 xogadores.
Tanto as inscricións coma calquera comentario, dúbida ou suxestión, realizaranse a través do correo ajedrez@mcgestal.com indicando o seu nome completo.
Correo: ajedrez@mcgestal.com
Nota: A organización resérvase o dereito, en calquera momento, a cancelar ou a modificar calquera punto das bases se así o cre necesario.
Organiza:
Escola Técnica de Xadrez. A Coruña
Colabora
Club de Xadrez de Artesanos
http://artesanosajedrez.blogspot.com/
Patrocina:
McGestal
http://www.mcgestal.com/
Páxina Torneo